Szafa zasilająco-sterownicza wyposażona jest w mikroprocesorowy regulator tlenu. Sterownik posiada 16-bitowy procesor z wejściami analogowymi i wewnętrznym systemem zabezpieczeń, co gwarantuje jego dobra jakość i niezawodność. Sterownik jest stworzony specjalnie do stabilizacji wielkości fizycznych takich jak zawartość tlenu w ściekach, oraz stabilizacja poziomu cieczy. Sterownik posiada regulator PID o nieliniowym wzmocnieniu i zmiennych stałych czasowych. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać dobra stabilność pracy systemu przy niskim błędzie regulacji. Cały sposób sterowania włączanie dmuchaw do systemu jest opracowany w oparciu p wieloletnie doświadczenie w dziedzinie produkcji dmuchaw i układów sterowania.
Sposób sterowania dmuchawami
W układzie standardowym jedna dmuchawa jest podłączona do falownika i spełnia rolę dmuchawy regulowanej a pozostałe dmuchawy mogą być dołączane do sieci powietrznej w rozruchu bezpośrednim lub gwiazda-trójkąt. Przy bardzo dużych mocach silników stosujemy softstarter’y. Zasada działania polega na tym, iż obroty dmuchawy regulowanej zależą od częstotliwości ustawionej na falowniku. Częstotliwość falownika zmienia się na podstawie informacji pochodzącej od sondy tlenowej. Regulator wydaje rozkazy zwiększenia lub zmniejszenia częstotliwości a co za tym idzie również wydajności dmuchawy. W przypadku, gdy wydajność dmuchawy regulowanej jest maksymalna a poziom tlenu w zbiorniku jest niewystarczający, następuje znaczne zmniejszenie częstotliwości falownika i dołączenie do układu kolejnej dmuchawy. Zmniejszenie częstotliwości następuje po to aby złagodzić skutki udaru tlenowego jaki występuje podczas dołączaniu kolejnej dmuchawy. Istnieje pewna pętla histerezy odnośnie włączanie i wyłączania się dodatkowych dmuchaw. Jest to zabezpieczenie przed zbyt częstym załączaniem się silników, co może doprowadzić do jego uszkodzenia. Częstość włączania silnika dmuchawy na godzinę zależy od typu silnika oraz jego mocy. W przypadku zbyt wysokiego poziomu zawartości tlenu następuje proces odwrotny jak przy dołączaniu dmuchawy. Falownik tym razem zwiększa swoja częstotliwość a w tym czasie odłączana jest dodatkowa dmuchawa.
Wykonanie
Wykonanie szaf elektryczno-sterowniczych spełnia wysokie wymogi jakościowe. Do ich budowy używamy komponentów najlepszych marek, co sprawia, iż nasze szafy są niezawodne. Dobór wielkości szaf i rozmieszczenie komponentów dobierane są w taki sposób, aby nie występowały zjawiska niekorzystne na działanie szafy. Szafy są zabezpieczone przed wilgocią oraz posiadają odpowiednio dobraną wentylacje. W sprawach wentylacji współpracujemy z wiodącymi firmami na rynku.
Układ sterowania umożliwia w wykonaniu standardowym pracę w dwóch trybach:
Tryb ręczny
Załączanie dmuchaw ręcznie i regulacja ręczna częstotliwości. Ten układ pracy jest przydatny w czasie awarii sterownia nadrzędnego lub trybu automatycznego. Układ działa poprawnie lecz musi być obsługiwany przez przeszkoloną osobę.
Tryb automatyczny
Sterowanie z regulacją od stężenia tlenu według parametrów zadanych z panelu regulatora.
Szafa zasilająco-sterownicza spełnia następujące funkcje:
Zabezpieczenie wszystkich układów szafy zasilającej od skutków zwarć;
Zabezpieczenie silników dmuchaw od skutków zwarć, przeciążeń i temperatury;
Zabezpieczenie falownika jako urządzenia elektronicznego przed uszkodzeniem;
Zabezpieczenie układów sterowanie przez separacje galwaniczną;
Możliwość pracy w trybie ręcznym i automatycznym;
Płynna regulacja wydajnością dmuchawy na falowniku w trybie ręcznym;
W trybie automatycznym płynne sterowanie układem napowietrzania według zadanych parametrów;
Zliczanie pracy czasu dla dmuchaw;
Sygnalizacja lokalna (lub zdalna na życzenie) rodzaju pracy: ręczny automat;
Możliwość szybkiego odcięcia zasilania poprzez przycisk bezpieczeństwa na szafie oraz na dmuchawach; |